تیسا بلاگ, دسته‌بندی نشده

14 گیاهی که هوای اتاق را به بهترین نحو تصفیه می‌کنند

قبلا به شما گفتیم که آلودگی هوا چطور می‌تواند باعث بروز جوش گردد. دانشمندان آلودگی‌هایی مانند گرد و غبار، گازهای متصاعد شده از اگزوز خودروها، دوده و سایر عوامل محیطی را با خطر بروز لکه‎های پوستی، جهش‌های رنگدانه‌ای پوست و چین و چروک مرتبط می‌دانند.

ما می‌توانیم با پوشاندن پوست خود، از آلودگی‌های بیرون خانه محفوظ بمانیم. استفاده از کرم ضدآفتاب و استفاده از محلول‌های طبیعی آنتی‌اکسیدان بهترین راه حل‌ها هستند. اما متاسفانه مشکل به آلودگی بیرون از خانه محدود نمی‌شود.

به گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA)، «شاخص‌ها گاهی نشان می‌دهند که آلودگی هوای داخل خانه معمولاً بین 2 تا 5 برابر بیشتر از آلودگی محیط بیرونی است.» کارشناسان این آزانس خاطر نشان کردند که آلودگی محیط داخلی یکی از 5 خطر اصلی تهدید کنده سلامت بشر است.

خوشبختانه ما به آسانی می‌توانیم مشکل آلودگی داخل خانه را به تمیز کردن مرتب خانه از گرد و غبار، باز کردن پنجره‌ها در فواصل زمانی و قراردادن دستگاه تصفیه هوا در اتاق، کاهش دهیم. اما یک راه هیجان انگیز دیگر هم برای تصفیه هوای اتاق وجود دارد و چیزی نیست جز پرورش گیاهان آپارتمانی! تقریبا هر گیاه سبزی به پاکسازی هوا کمک می‌کند، اما گیاهانی نیز هستند که این وظیفه را به بهترین نحو اجرا می‌کنند.

اکتشافات عصر فضانوردی به سمت نجات بشریت!

تحقیقات بشر در فضا امکان شناخت بیشتر کیهان را برایمان به ارمغان آورده است. تحقیقات ناسا در کنار تمام تکنولوژی‌ها و نوآوری‌ها، به درک ما در خصوص اینکه گیاهان کوچک آپارتمانی چطور فروتنانه به ما خدمت می‌کنند، کمک کرده است.

در دهه 60 میلادی، یک دانشمند محیط زیست به نام بیل ولورتون در مورد اینکه محیط زیست چگونه خودش را از آلودگی‌ها پاک می‌کند، تحقیق کرد. او مستقیما روی آب‌های آلوده در فلوریدا کار می‌کرد و دریافت که گیاهان می‌توانند این آبها را تصفیه کنند.  بر اساس این تحقیقات، ناسا تحقیقات دیگری را آغاز نمود و امیدوار بود بتواند راهکار بلند مدتی برای تصفیه آلودگی‌ها پیدا کند. آنها به طور گسترده روی توانایی گیاهان در پاکسازی هوا و آب مطالعه کردند و نتایج آنها نشان داد که گیاهان در تصفیه سموم هوا نیز بسیار رضایت‌بخش عمل می‌کنند. سپس ناسا پروژه‌ای به نام Biohome را راه‌اندازی کرد که یک ساختمان با تجهیزات تخصصی بود. داوطلبانی که وارد این ساختمان می‌شدند، همه از سوزش چشم و مشکلات تنفسی رنج می‌بردند. ناسا اتاق‌ها را با گیاهان آپارتمانی پر کرد (گیاهانی که سموم هوا را تصفیه می‌کنند)، و بسیاری از داوطلبان به این امر واکنش مثبت نشان دادند.

پس از ناسا

در سال 2011، EHP مقاله ای درخصوص تاثیر یاهان آپارتمانی در هوای داخل خانه منتشر کرد. این مقاله اشاره‌ای نیز به تحقیقات ناسا و برخی تحقیقات دیگر در دانشگاه جورجیا داشت. در این مقاله گیاهانی که می‌توانند میزان بنزن، تلوئن، اکتان و تریکلرواتیلن در هوا را کاهش دهند، معرفی شدند.

تحقیقات تکمیلی در سال 2011 نشان داد که گیاهان گلدانی می‌‌توانند فرمالدهیدها را نیز تصفیه کنند. در همین زمان دانشمندانی از برزیل گیاهانی را معرفی کردند که آلودگی مرکوری را نیز جذب می‌کنند. در سال 2009 نیز گروهی از دانشمندان کشف کرده بودند که برخی گیاهان می‌توانند آلودگی اوزونی را کنترل کنند. اوزون یک آلودگی فراوان در محیط‌های پر دود است که منجر به تحریکات ریوی می‌شود.

وقت آن رسیده که علم را به خدمت بگیریم

نظر شما چیست؟ با سرمایه گذاری روی گیاهان مناسب و نکات زیر می‌توانیم با کمی نور و آب و کود، از محیط سالم و تمیز بهره ببریم.

پوست شما از شما تشکر خواهد کرد!

نکاتی که باید به آن‌ها توجه کنیم:

  • برای بالاترین سطح عملکرد، یک خانه بزرگ 1800 تا 2000 متری، حداقل 15 تا 18 گیاه لازم دارد. یعنی برای هر 100 متر یکی!
  • اول کار تعداد زیادی گلدان نخرید، با یک یا دو عدد شروع کنید و بعد آنها را افزایش دهید.
گیاهانی که هوا را پاکسازی می کنند

اکثر گیاهان پاک کننده هوا هستند، ولی فهرست زیر از مطالعات دانشمندان با سربلندی خارج شده‌ است:

عنکبوتی: پاکسازی فرمالیدها، زایلین و تلوئن.

پتوس: پاکسازی بنزن، فرمالید، تریکلرواتیلن، زایلین و تلوئن.

گیاه ماری، شمشیر جرج مقدس یا زبان مادر شوهر: پاکسازی بنزن، فرمالید، تریکلرواتیلن، زایلین و تلوئن.

نخل پروانه: پاکسازی فرمالید، زایلین و تلوئن.

آگلونما یا نخشید: پاکسازی بنزن، فرمالید.

چمچه‌ای یا برگ قاشقی: پاکسازی بنزن، فرمالید، تریکلرواتیلن، زایلین، تلوئن و آمونیاک.

پاپیتال یا پیچک و عشقه معمولی: پاکسازی کپک و سفیدک، بنزن، فرمالید، زایلین و تلوئن.

ژربرا: پاکسازی بنزن، فرمالید و تریکلرواتیلن.

درخت اژدهای سرخ : پاکسازی بنزن، فرمالید، تریکلرواتیلن، زایلین و تلوئن.

درخت اژدها: پاکسازی بنزن، تریکلرواتیلن، زایلین و تلوئن.

انجیر برگ ریز یا بنژامین: پاکسازی فرمالید، زایلین و تلوئن.

گل داوودی: پاکسازی بنزن، فرمالید، تریکلرواتیلن، زایلین، تلوئن و آمونیاک.

سرخس برگ شمشیری: پاکسازی فرمالید، زایلین و تلوئن.

فیلودندرون: پاکسازی فرمالید.

شما از چه گیاهانی برای پاکسازی محیط استفاده می کنید؟ با ما در میان بگذارید؟
[easy-profiles template=”modern” align=”center” size=”medium” profile_pinterest=”https://www.pinterest.com/teesaherbs/” profile_instgram=”https://www.instagram.com/teesaherbs” profile_telegram=”https://t.me/teesaherbs”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.