تیسا بلاگ, دسته‌بندی نشده

جوش‌های مرتبط با آلودگی

جوش پوستی و علت های آن

بخش دوم : جوش های مرتبط با آلودگی

همه ما می‌دانیم که در یک سیستم تنفسی سالم، ریه‌های ما اکسیژن جذب شده از هوا را به خون داده و جریان خون اکسیژن را به کل بدن پمپاژ می‌کند. از سوی دیگر ریه ها دی‌اکسید کربن را از خون گرفته و به بیرون انتقال می‌دهند.

اما اگر این سیستم به درستی کار نکند یا اجرام دیگری به جز مولکلول‌های هوا وارد روند تنفسی شوند؛ پوست به این وضعیت واکنش نشان خواهد داد. شاید این مسئله برایتان کمی عجیب باشد اما این مقاله را انتها دنبال کنید و در آخر نظرات خود را برای من بفرستید.

از کجا بفهمم که جوش ممکن است به آلودگی مرتبط باشد؟

حتما این سوال شما هم هست. در حقیقت تشخیص این موضوع که جوش‌های روی پوستتان با هوایی که تنفس می‌کنید ارتباط دارد کمی مشکل است. اما چند سوال ساده وجود دارند که ما رابه جواب می‌رسانند.

  • آیا بروز و بهبود جوش‌ها تابعی از زمان مشخصی در ماه نیستند؟
  • اخیرا به محیط جدیدی برای زندگی وارد نشدید؟ و این مدت تغییری دروضعیت جوش‌ها دیده‌اید؟
  • در محیط زندگی شما چقدر آلوده کننده‌های دودزا وجود دارند؟
  • آیا شما مبتلا به مشکلات سینوسی، آسم، گرفتگی مزمن بینی و ناراحتی‌های تنفسی دیگی مبتلا هستید؟

به این سوالات فکر کنید. برای پاسخ دادن به آنها لازم است بیش از پیش به روند زندگی کنونی خود بنگرید و مطمئناً پاسخ‌های جالبی دریافت خواهید کرد.

سموم چطور از راه بینی و تنفس وارد بدن می شوند؟

هواییکه تنفس می‌کنیم برای تصفیه و جداسازی انواع آلودگی‌های همراه آن از تونل‌های خطی و بسیار باریکی عبور می‌کنند که در بدن ما تعبیه شده است. به طور کلی پس از گذران هوا از این مسیرها که به نام bronchiole شناخته می شوند، مسیرها تنگ‌تر و تنگ‌تر می‌شوند تا هوا را به میلیون‌ها کیسه هوایی میکروسکوپی‌ برای عرضه به جریان خون تبدیل کنند. اگر موادی از طریق ریه ‌ها به بدن وارد شوند که عملکرد مسیر‌های انتقالی را مختل کنند و یا آلودگی آنقدر بالا باشد که این مسیر‌ها نتوانند آن را کنترل کنند، آن زمان است که ذرات آلوده وارد جریان خون می‌شوند. وقتی بدن با خون آلوده مواجه می‌شود مجبور است تا عمل سم زدایی را به روش دیگری انجام دهد. عملکرد بدن واقعا حیرت‌آور است؛ اینطور نیست؟

اما جوش چطور به وجود می آید؟

همانطور که برای هورمون‌های مترشح اضافی اتفاق می‌افتد، آلودگی‌ها نیز از طریق جریان خون به پوست می‌رسند. بدن به هیچ عنوان نمی‌خواهد ناخالصی را در چرخه عملکردی خود نگه دارد، پس راهی برای خلاصی از ناخالصی‌ها دست و پا می‌کند. همیشه به خاطر داشته باشید که پوست می‌تواند به عنوان یک کارخانه تصفیه و سم‌زدایی در بدن عمل کند. پوست عوامل آلودگی را از داخل بدن می‌گیرد و آنها را به بیرون انتقال می‌دهد. این سم زدای توسط برخی مویرگ‌های پوستی صورت می‌گیرد. مویرگ‌ها کوچکترین اعضای دستگاه گردش خون بوده و تقریباً همه جای بدن وجود دارند و به عرضه خون در کوچکترین مقیاس می‌پردازند. آنها بده بستان اکسیژن و دی‌اکسیدکربن را تکمیل کرده و مواد غذایی و ضایئات را در بین ارگان‌ها جا به جا می‌کنند. وقتی آلودگی‌ها به کف مویرگ‌های مجاور پوست می‌رسند، سلول‌های ایمنی پوست آنها را قورت داده و از طرف دیگر مانند جوش بیرون می‌ریزند. توجه داشته باشید این فرآیند در لحظه اتفاق نمی‌افتد، مثلا ممکن است آلودگی امروز وارد بدن شما شده باشد و شما چند روز بعد نتیجه آن را ببینید.

از طرف دیگر، پوست بطور مداوم با محیط آلوده بیرون در ارتباط است. به همین ترتیب اگر شما به منبع آلودگی بسار بالایی مواجه شوید که بتواند بصورت مستقیم بر پوست شما تاثیر بگذارد نیز جوش خواهید زد. منابع آلودگی مختلفی مثل پد آرایشی که بیش از یک ماه از آن استفاده کردید، گوشی مبایل که موقع صحبت با پوستتان در تماس است، کرم‌ها و لوسیون‌های نامناسب برای پوست شما، لوازم آرایشی دارای مواد نگهدارنده و نهایتاً دود و غبار موجود در هوا و آفتاب شدید تابستانی که ترکیب خوبی  برای بروز جوش هستند. همه این عوامل درست به دست هم می دهند که پوست از داخل و خارج تحریک شده و جوش‌ها تند و تند بیرون بزنند.

برای بهبود این وضعیت چه کار انجام دهیم؟

از آنجایی که بسیاری از ناخالصی‌ها مستقیماً از طریق هوا وارد بینی می‌ شوند و بعد به ریه، جریان خون و پوست می‌رسند، شما باید چند جانبه عمل کنید:

  1. هوای محیط زندگی خودتان را تمیز نگه دارید: بهترین حس تنفس در هوای سالم است. هر از گاهی در محیط‌های طبیعی و دور از آلودگی وقت بگذرانید از ماندن در اتاق‌هایی که افراد در آن سیگار یا قلیون می‌کشند دوری کنید. (البته لازم نیست یادآور شیم که خودتان هم نباید سیگاری و قلیونی یا اصلاً دودی باشید.). در اتاق خواب و دفتر کار خود گیاه پرورش دهید. در حقیقت روش مورد علاقه من همین است. گیاهان زیادی هستند که برای نگهداری از اتاق خواب مفیدند، این گیاهان هوای اتاق را تصفیه می‌کنند و ارتعاشات مربوط به وسایل دیجیتالی را نیز جذب می‌کنند. با کمی جستجو در اینترنت گیاه مناسب خودتا را پیدا کنید. گیاهی که هم ظاهر برازنده‌ای داشته باشد و هم شما به آن واکنش آلرژیکی نداشته باشید. یکی دیگر از روش‌های مناسب استفاده از دستگاه های تصفیه هوا و بخور سرد است.
  2. پوستتان را تمیز نگه دارید: از مواد شوینده پوستی مناسب استفاده کنید. موادی که از نگهدارنده و ترکیبات شیمیایی مضر خالی باشند. از تونرهای گیاهی یا تنتورها استفاده کنید و پس از شستشو، پوست را با روغن مناسب آبرسانی کنید.
  3. خون خود را تمیز نگه دارید: تصفیه خون در کلیه‌ها و کبد صورت می‌پذیرد. بنابراین بالا بردن توانایی این دو ارگان نقش کلیدی در بهبود وضعیت سلامت خون دارد. حتما روزانه به میزان مناسب آب بنوشید، الکترولیت‌ها را توانمند کنید و از گیاهان مناسب برای بهبود وضعیت گوارشی خود استفاده کنید. ابتلا به یبوست موجب بیشتر ماندن مواد ناخالص در بدن شما می‌گردد.
  4. برنامه مناسب داشته باشید: هیچ چیز به اندازه داشتن برنامه غذایی مناسب، عاری از آلودگی و مواد نگهدارنده و سرشار از میوه و سبزی و فیبر به شما کمک نمی‌کند. در شبانه روز بین 5/7 تا 9 ساعت بخوابید و بدنتان را در تعادل نگه دارید.

در ادامه میخوانید:

بخش اول: جوش‌های هورمونی

بخش سوم : جوش‌های مرتبط با رژیم غذایی

بخش چهارم : همه جوش‌ها در یک نگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.