تیسا بلاگ, تیسا دارو گیاه

داروگیاه هفته: رزماری

گیاه این هفته ما رزماری عزیز است که علاوه بر بوی قوی و فوق العاده ، خواص بسیاری برای سلامتی و مرقبت از پوست هم دارد. رزماری همچنین به عنوان یه اسپایس خوشمزه در غذا هم مصرف می شود و همچنین روغن رزماری در آروماتراپی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

حالا این رزماری ، رزماری که میگن چی هست؟

رزماری یا به عبارتی اکلیل کوهی یک داروگیاه بسیار قوی و قدیمی با خواص درمانی بسیار است. که برای مراقبت از پوست، دارو درمانی و پخت پز مورد استفاده قرار می گیرد. این داروگیاه برای رشد به آب و هوای معتدل ، مدیترانه ای احتیاج دارد. رزماری در حقیقت یکی از اعضای تیره نعنائیان است که خشبی، همیشه سبز، چند ساله و با برگ های  کشیده و سوزنی ومی باشد. رزماری از قدیم نماد عشق، محبت و دوستی بوده است.

رزماری و سلامتی

در قرن شانزدهم میلادی اولین بار از روغن این گیاه برای درمان رماتیسم و نقرس استفاده شد. در آن زمان مغتقد بودند رزماری می تواند شادابی و زیبایی دوران جوانی را به انسان باز گرداند. در منابع المی معتبر از برگ ها و اسانس رزماری به عنوان دارو یاد شده است. مواد موثره ی این گیاه ضد باکتری و قارچ بوده و از خاصیت آنتی اکسدانی قوی برخوردار است. اسانس رزماری سبب تنظیم گردش خون شده، صد تورم و زد درد است و رماتیسم را معالجه می کند. در حال حاضر از این گیاه در صنایه دارویی، آرایشی و بهداشتی، عطر و ادکلن، غذایی و نوشابه سازی استفاده می شود.

رزماری چطور از پوست مراقبت می کند؟

رزماری فواید خیلی زیادی برای مراقبت از پوست دارد. این گیاه به عنوان مرهمی برای پوست های حساس شناخته می شود. (البته  پیش از مصرف رزماری روی پوست، دقت کنید به به بوی آن آلرژی نداشته باشید.). رزماری یک پاک کننده ی عالی برای منافذ مسدود شده پوست است. همچنین تونیک و محرک خوبی سرشار از آنتی اکسیدان و انتخابی بسیار خوب برای محافظت از پوست پس از یک روز پر استراس یا هوای آلوده است. بسیاری از افراد از کرم دور چشم و روغن ضد پیری حاوی رزماری بطور مداوم استفاده می کنند. از تونیک رزماری می توانید برای استحمام و شستشوی پوست بدن بهره ببرید. تونیک را در وان حمام درست کنید و ریلکس کنید. مقداری از روغن رزماری را در اساسنس سوز بسوزانید و از آرامش بدست آمده از استشمام آن به تیسا هِربز بگوئید.

چطور در منزل تونیک رزماری درست کنیم؟

رزماری را با کمی نعنا مخلوط کنید و برگ های آنها را با چاقوی کمی خراش دهید! برگ ها را درون یک شیشه در دار بریزید و  آن آب تمیز اضافه کنید. مخلوط را 2-3 ساعت در یخچال بگذارید بگذارید. حالا آن را برای ماساژ پوست صورت و بدن استفاده کنید.

موارد منع مصرف رزماری

با وجود همه ی خواص رزماری، دقت کنید اگر فشار خون بالا دارید، از ناراحتی تنفسی شدید رنج می برید، باردارید، یا سابقه اختلالات تشنجی دارید، از مصرف رزماری بپرهیزید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.